Афіцыйны сайт

Гістарычная даведка


 
 Зэльвенскі раённы ваенны камісарыят быў сфармаваны 15 студзеня 1940 года адначасова са стварэннем Зэльвенскага раёна, які адміністрацыйна ўвайшоў у склад Баранавіцкай вобласці. Акрамя таго, што яго ўзначальваў Пінчук (званне, імя і імя па бацьку невядомыя) і размяшчаўся камісарыят у будынку, які знаходзіцца ў цэнтры гарадскога пасёлка каля адміністрацыйнага будынка філіяла Гродзенскага абласнога спажывецкага таварыства, больш нічога не вядома.
 Пасля вызвалення Зельвеншчыны 12 ліпеня 1944 года была адноўлена і праца ваеннага камісарыята. Яго ўзначаліў капітан Козыраў В.М. Камісарыят арганізацыйна ўвайшоў у Беластоцкі абласны ваенкамат, які ў той час дыслакаваўся ў г.Ваўкавыску.
 У чэрвені 1945 года РВК у сувязі са зменай адміністрацыйнага дзялення ў Беларусі пераходзіць у падначаленне Гродзенскаму абласному ваеннаму камісарыяту.
 Краіна ўставала з руін, аднаўляла народную гаспадарку, а вайна працягвалася. І ўвесь аб'ём мабілізацыйнай працы лёг на плечы працаўнікоў камісарыята. У зваротны бок рухаліся пахаванкі  і інваліды вайны... І гэта патрабавала праявы вылучнай  чуласці і ўвагі з боку працаўнікоў. Акрамя таго, працаўнікі РВК адлоўлівалі дэзертыраў і сумесна з міліцыяй удзельнічалі ў барацьбе з бандытызмам.
 У складаных умовах райваенкамат жыў і аднаўляў сістэму ўліку: ад каня да трактара, ад хамута да матацыкла, ад бочкі да запасаў солі, ад лекаў да запасаў зброі. І ўсё гэта лягло на плечы ваенкамаў і тых людзей, што працавалі і служылі пад іх началам.
 У той перыяд РВК узначальвалі старэйшы лейтэнант Фралоў П.П., маёр Міронаў І.А., падпалкоўнік Касматоўскі А.А., падпалкоўнік Агаркаў І.Г., падпалкоўнік Цімафеяў П.Т.
 11 мая 1962 года ў сувязі з расфармаваннем Зэльвенскага раёна і перадачай населеных пунктаў у Ваўкавыскі, Ружанскі і Слонімскі раёны райваенкамат спыніў сваю працу. Дакументы былі перададзены ў адпаведныя ваенкаматы.
 З 8 лютага 1967 года Зэльвенскі раён аднаўляюць, ваенкамат пачынае зной працаваць. Абгрунтоўваецца ў будынку, якое пабудавалі яшчэ фашысты (зблізку рэкі Зальвянка, дзе раней размяшчаўся горгаз, цяпер гасцінічны комплекс). У той час ваенкаматам камандавалі маёр Бутакоў І.А., капітан Левада П.Р., маёр Гарэлаў М.Я.
 У ліпені 1977 года ваенны камісарыят пераязджае ў будынак па вуліцы Пушкіна, дзе размяшчалася кіраванне калгасу "Шлях да камунізму".
 Вайна ў Афганістане… За тыя гады было шмат загінулых салдатаў і афіцэраў, яшчэ больш скалечаных лёсаў. Як цяжка было пасылаць туды бязвусых салдатаў ваенкамам. Гэта былі маёр Казлоўскі Г.С., капітан, а пасля падпалкоўнік Рассыпнінскі А.Б. Ім жа прыйшлося адпраўляць ваеннаабавязаных (а гэта людзі працаздольнага  ўзросту) і ў "які шугае" радыяцыяй Чарнобыль.
 Працяглы час узначальваў райваенкамат (каля 8 гадоў)  падпалкоўнік Сытых У.М. Усё зельвенцы памятаюць, з якой  падвоенай энергіяй ён браўся за грамадскія справы, на які ўзровень падняў ваенна-патрыятычнае выхаванне падрастаючага пакалення і працу з ветэранамі вайны і ветэранамі іншых катэгорый.
 Пасля Уладзіміра Міхайлавіча ваенным камісарыятам кіравалі палкоўнік Семяновіч А.У., падпалкоўнік Тарасевіч У.У., падпалкоўнік Чыгрын Г.П.
 У сувязі з правядзеннем арганізацыйна-штатных мерапрыемстваў і ў адпаведнасці з дырэктывай Міністра абароны Рэспублікі Беларусь ад 28 лютага 2014 года № Д-02 Зэльвенскі раённы ваенны камісарыят рэарганізаваны шляхам зліцця са Слонімскім раённым камісарыятам. У выніку ўтвораны ваенны камісарыят Слонімскага і Зэльвенскага раёнаў, які ўзначаліў падпалкоўнік Ігнатовіч С.У., а цяпер кіруе падпалкоўнік Герасімчук У.І. На аснове скасаванага ваеннага камісарыята створана адасобленая група (Зэльвенскага раёна), начальнікам якой з'яўляецца маёр Шышко Я.А.
 Сёння адасобленая група займаецца ўдасканаленнем сістэмы мабілізацыйнай гатоўнасці і тэрытарыяльнай абароны, забеспячэннем выканання службовымі асобамі і грамадзянамі патрабаванняў Канстытуцыі Рэспублікі Беларусь і дзейснага заканадаўства па пытаннях абароны, усебаковай падрыхтоўкай грамадзян да службы ў войскі, улікова-прызыўной працай, арганізацыяй вайсковага ўліку прабывалых у запасе, сацыяльнай абаронай пенсіянераў Міністэрства абароны і членаў іх сем'яў, ветэранаў вайны, удзельнікаў ліквідацыі наступстваў катастрофы на Чарнобыльскай АЭС, ваенна-патрыятычным выхаваннем моладзі увекавечваннем памяці абаронцаў Айчыны і ахвяр войн.
 Шырокі круг задач вырашаецца ў цесным узаемадзеянні з мясцовымі выканаўчымі і распарадчымі органамі ўлады, у тым ліку сельскімі выканкамамі, грамадскімі арганізацыямі, прадстаўнікамі сілавых структур, дырэктарамі школ, працаўнікамі культуры, практычна ўсімі арганізацыямі і прадпрыемствамі раёна.
 Змяняліся часы, змяняліся шыльды на будынку ваенкамата, але заўсёды нязменным заставалася адно - дакладна служыць людзям. У розныя гады ў Зэльвенскім райваенкамаце працавалі маёр запасу Танчык С.Л., прапаршчык запасу Мулярчык В.М., старэйшы прапаршчык у адстаўцы Мартынчык І.Б., Рысюк І.П., Гарошка В.К., Андрэева А.В., Чывель А.А., Сафошкіна А.І., Чурыла З.А., Месячык Т.У., Лях В.В., Новік Л.І. і многія іншыя.
 Працягваючы добрыя традыцыі баявых таварышаў, асабовы састаў ваеннага камісарыята Слонімскага і Зэльвенскага раёнаў вырашае шырокі круг задач. З поўнай аддачай, выяўляючы высокі прафесіяналізм, выконваюць свае службовыя абавязкі вядучыя спецыялісты адасобленай групы Рагоўская Е.А., Праскурская Г.М., Іскра Л.М.

Ваенныя камісары Зэльвенскага раёна:

1940-1941   

Пінчук (званне, імя і імя па бацьку невядомыя)

12.07.1944-12.06.1946

капітан Козыраў Васіль Максімавіч (магчыма Макеевіч)

12.07.1946-28.08.1946

старэйшы лейтэнант Фралоў Піліп Парфір'евіч

28.08.1946-25.08.1954

маёр Міронаў І.А. (імя і імя па бацьку невядомыя)

25.08.1954-01.08.1955

падпалкоўнік Касматоўскі Арцём Арцём'евіч

01.08.1955-09.03.1957

падпалкоўнік Агаркаў І.Г. (імя і імя па бацьку невядомыя)

09.03.1957-11.05.1962

падпалкоўнік Цімафеяў П.Т. (імя і імя па бацьку невядомыя)

08.02.1967-11.11.1972

маёр Бутакоў Іван Аляксеевіч

22.11.1972-24.08.1976

капітан Левада Пётр Рыгоравіч

24.08.1976-05.09.1978

маёр Горелов Мікалай Якаўлевіч

05.09.1978-09.12.1986

маёр Казлоўскі Георгій Станіслававіч

09.12.1986-11.01.1993

падпалкоўнік Рассыпнінскі Алег Барысавіч

11.01.1992-11.11.2000

падпалкоўнік Сытых Уладзімір Міхайлавіч

10.01.2001-11.06.2003

палкоўнік Семяновіч Анатоль Уладзіміравіч

13.06.2003-07.07.2010     

падпалкоўнік Тарасевіч Уладзімір Уладзіміравіч

19.07.2010-29.08.2014

падпалкоўнік Чыгрын Генадзь Пятровіч